Obowiązki działkowców

przez | 24 maja, 2020

Przypominamy o rzeczach, o które powinien zadbać każdy działkowiec:

 1. Koszenie traw w alejce i rowach melioracyjnych w granicach działki do połowy szerokości alejki, gdy do niej przylegają działki po obu stronach i na całej jej szerokości, gdy do niej przylegają działki z jednej strony. Dla poprawności stosunków sąsiedzkich i dbania o pozytywny wizerunek działkowców warto wybrać odpowiednie godziny koszenia trawy. Zalecane są godziny przedpołudniowe.
 2. Przycinanie gałęzi, które wystają poza teren działki.                 
 3. Ogrodzenie działki nie może przekraczać wysokości 1 metra i powinno być ażurowe.
 4.  Żywopłoty rosnące przy granicy działki z alejką (drogą wewnętrzną) nie mogą przekraczać wysokości 1 metra i muszą być prowadzone w ten sposób, aby nie przerastały poza granicę działki.            
 5. Gatunki i odmiany drzew owocowych słabo rosnących i karłowych należy sadzić w odległości co najmniej 2 metrów od granicy działki.
 6. Istnieje obowiązek posiadania kompostownika.
 7. W przypadku, gdy działkowiec posiada grube gałęzie lub drzewa do zutylizowania, informujemy, że istnieje możliwość oddania ich na ul. Chrzanowskiej w Grodzisku Mazowieckim.
 8. Są także do wypożyczenia maszyny do rozdrabniania gałęzi. Koszt zależy od wielkości maszyny, ale taka maszyna, która spełni swoją rolę i rozdrobni gałęzie grubości 2-3 cm, wynajęcie oscyluje w granicach 50-100 zł.

Jeden komentarz do „Obowiązki działkowców

 1. Koszenie alejek z 3 stron działki

  Mam dużą działkę ponad 25 lat, przejęłam ją po rodzicach. Działka ma z przodu alejkę i z tylu . Jestem zobowiązana kosić ze swoich stron. Jednak z boku działki jest tez alejka , która sąsiaduje z lasem, jest tam płot ogrodów ROD. Niesamowite ilości liści są do grabienia, spadają suche gałęzie, także rosną nisko nad głową. Aby wykosić to jestem zmuszona wcześniej wyzbierać gałęzie. Kosiarkę zmieniam co kilka ( czasem 2-3 lata) lat. Pytałam kiedyś w zarządzie czy muszę z trzech stron działki kosić, czy to co robię może mnie zwolnić z prac społecznych( kiedyś były prace społeczne) Odpowiedź była że niestety muszę dbać o 3 alejki, a jest to ok 65 metrów . Bardzo proszę o odpowiedź

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *